Ana içeriğe atla

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Isırgan Nedir?

Isırgan Otu - Saç dökülmesi Problemini Azaltır

Bitki, yaz ayları boyunca yaklaşık 1 ila 2 metre kadar büyür ve parlak sarı rizomları bulunmaktadır. Bitkinin sapı ve yapraklarının etrafında çok ince kıllar vardır ve bu bitkiye adını veren de bu kıllardır. Temas edildiğinde bölgeyi tahriş eder.

Beslenme İçeriği

  • A vitamini, C vitamini, D vitamini ve K vitamini bakımından zengindir.
  • Ayrıca B vitamini açısından da zengindir.
  • İyi bir demir, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silika, iyot, silikon, sodyum ve sülfür kaynağıdır.
  • Yüksek miktarda protein ve amino asit içerir.
  • Düşük yağ oranı vardır ve kalorisi yok denecek kadar azdır.
  • İyi bir klorofil ve tanin kaynağıdır.

Isırgan Otu

Isırgan Otunun Faydaları

Ortaçağdan bu yana sağlık yararları ile bilinmektedir. Kökü, yaprakları, tohumları ve çiçeklerinin hepsi farklı faydalara sahiptir ve hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Cilt için Faydaları:

Nasıl göründüğümüze çok dikkat ediyoruz. Cildimiz büyük ölçüde çekiciliğimizi belirler. Isırgan yaprakları kusursuz bir cilt elde etmek için harika bir şekilde yardımcı olur. Isırgan yapraklarının cildinize farklı şekillerde nasıl fayda sağladığını buradan öğrenebilirsiniz.

Akne Tedavisinde Yardımcı Olur

Kurutulmuş ısırgan otu akne ve lekeleri tedavi etmek için dışarıdan ve topikal olarak kullanılır. Kurutulmuş özleri, sadece aknenin azaltılmasında değil, aynı zamanda herhangi bir yara izi veya leke için de yardımcı olduğu için yağlı ve akneye eğilimli ciltler için bir cilt toniği olarak kullanılır.

Büzücü Özellikler Barındırır

Egzama, böcek ısırıkları ve su çiçeği gibi cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Isırgan yaprakları ile hazırlanan özü veya yağ karışımı, egzama tedavisi için topikal olarak uygulanabilir.

Antienflamatuvardır

Isırgan, antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve cilt yanıklarını tedavi etmek ve yanık izlerini azaltmak için kullanılabilir.

Egzamayı Tedavi Etmeye Yardım Eder

Düzenli olarak ısırgan çayı tüketmek egzama dahil olmak üzere birçok inatçı cilt hastalığının iyileştirilmesinde yardımcı olur. Günde bir fincan ısırgan otu çayı içerek, vücudunuzu toksinlerden arındıracaksınız ve cildinizi güzelleştirecek. Egzamaya eşlik eden düzensiz döküntülerin çabuk iyileşmesi için otun tentürünü topikal olarak da uygulayabilirsiniz.

Saç İçin Faydaları:

Saçlarımıza yardımcı olabilir mi? Elbette yapabilir! İşte saç faydaları şunlardır:

Saç Dökülmesi Problemini Azaltır

Saç dökülmesi ile mücadele için bilinen en eski tedavilerden biridir. Isırgan otu yağı ile iyi bir kafa derisi masajı saç dökülmesine karşı çok etkilidir.

Saçın Oluşmasına ve Uzamasına Yardımcı Olur

Isırgan otu, saç dökülmesine karşı mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçların yeniden oluşmasına da yardımcı olur. Isırgan yaprakları silika ve kükürt açısından zengindir. Bu, saçları daha parlak ve daha sağlıklı hale getirmede yardımcı olur. Demleyip soğuttuğunuz çayı saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz. Dökülen saçların yeniden çıkmasına ve aynı zamanda orijinal saç renginin yenilenmesine de yardımcı olur.

Kepeği Önler

Kuru ısırgan yaprakları ile infüze edilen Hindistan cevizi yağı veya hardal yağı ile kafa derisi masajı yapabilir ve gece boyunca saçınızda bekleterek kepek oluşumundan kurtulabilirsiniz. Taze ısırgan yapraklarını ezerek çıkardığınız suyunu da kepek tedavisi için kafa derisi üzerine uygulayabilir ve masaj yapabilirsiniz.

Isırgan Otu

Sağlık Faydaları:

Daha önce de belirtildiği gibi, besin maddeleri söz konusu olduğunda çok kıymetlidir. Isırgan otunun sağlık yararları şunlardır:

Artritik Ağrıyı Azaltır

Isırgan otu, ağrı giderici ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir, bu da onu artritik ağrı için iyi bir tedavi haline getirir. Ayrıca romatizma, gut, bursit ve tendinit gibi diğer eklem hastalıklarını da tedavi eder. Otun öz suyunun veya yağının eklemler üzerinde masaj yaparak kullanılması ağrıyı dindirir. Isırgan otu tentürü ve ağızdan alınan çay da ağrının hafifletilmesine yardımcı olur.

İyi Huylu Prostat Hiperplazisi Tedavisinde Yardımcıdır

Isırgan otu, BPH ve diğer prostatla ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunur. Çalışmalar, ısırganın zaten genişlemiş bir prostatın boyutunu azaltmadığını bulmasına rağmen, semptomlar ortaya çıkmaya başladığı zaman erken evrede hastalığı azaltmada ve tedavi etmede etkili olduğunu buldular. Bu bitki, hücre büyümesini ve bölgedeki bölünmeyi durdurmaya ve prostat sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

İdrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve böbrek ve mesane taşlarının neden olduğu diğer idrar problemlerinin tedavisinde kullanılır. Taşları minik boyutlara indirir ve idrarla temizler. Aynı zamanda ishal ve dizanteri tedavisinde de yararlıdır.

Alerjileri Azaltır

Bitkinin yaprakları alerjileri tedavi etmek ve hafifletmek için kullanılır. Isırgan otu yapraklarının yemeklerden önce tüketilmesinin gıda duyarlılıklarını iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Vücutta bulunan histamine ve ayrıca alerjik rinite karşı etkili olan antihistamin özelliklerine sahiptir. Bu yapraklar mevsimsel alerjileri, saman nezlesi, öksürük, hapşırma, kurdeşen ve astım tedavisinde yararlıdır.

Libidoyu Uyarır

Testosteron düzeyini artırdığı ve vücudun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olduğu için libido uyarıcısı gibi kullanılır. Seks sürüşünü iyileştirmek için etkili bir çözümdür.

Bir Stiptik Olarak Hareket Eder

Lokal kanamaya karşı bir koruyucu olarak işlev gören stiptik özellikleriyle de bilinmektedir. Aşırı adet kanaması, vajinal kanama, hemoroit, akciğer ve mide kanaması gibi iç kanamalara yardımcı olur. Aynı zamanda burun kanaması gibi dış kanamaların da durdurulmasına yardımcı olur.

Kan Yapıcıdır

Demir bakımından yüksek olduğu için anemi tedavisinde kullanılır. Kan temizleme özellikleri ile bilinir. Bir kase ısırgan otunun düzenli olarak tüketilmesi, aneminin tedavisi için ve ayrıca kan şekeri seviyelerinin düşürülmesi için iyi bir ilaçtır.

Kadınsal Sorunların Azaltılmasına Yardım Eder

Kadınlara düzenli olarak ısırgan otu tüketmeleri tavsiye edilir. Sadece cilt ve saç için etkili değildir, aynı zamanda kadınsal birçok sorunu önler ve tedavi eder. Isırgan otu, adet sancısının yanı sıra menopozal ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olur.

DNA’yı Hasarlardan Korur

Değişen gıda alışkanlıklarımız, toksinleri vücuttan içeri sokabilir. Bu toksinler DNA ve hücresel zarlara zarar verebilir. Isırgan çayı içinde bulunan antioksidanlar bu toksinleri ve hasara neden olan serbest radikalleri uzaklaştırır ve DNA’yı ve hücresel zarları korur.

Kas Ağrısını Azaltır

Büyük iyileşme ve gençleştirici özelliklere sahip bazı bileşenler içerir. Sporcular, zorlanma ve aşırı gerilmeden kaynaklanan kas ağrısını tedavi etmek için çay olarak tüketebilirler.

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korur

Isırgan otu yapraklarından yapılmış tek bir fincan çayın çeşitli sağlık artırıcı özellikleri vardır ve doktorlar bunu soğuk algınlığı ve gripten koruyan bir önleyici ilaç olarak önermektedir. Vücudunuzun bağışıklığını artırabilir.

Yan Etkileri:

Kan basıncını arttırdığı bilinmektedir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastası insanlar üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
Diğer diüretik ilaçlarla birlikte kullanıldığında dehidrasyona neden olabilecek güçlü bir diüretiktir.
Bazı çalışmalar, kan inceltici ilaçların kan pıhtılarını tedavi etme işlevini önlediğini göstermiştir.

Yorumlar


Bu blogdaki popüler yayınlar

Etli Patates Yemeği Tarifi

Resim kaynak instagram @morbostanEtli Patates Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?Havucu ve patatesleri iyice yıkayın, kabuklarını soyun. Havucu yuvarlak bir biçimde doğrayın. Patatesleri ise küp küp doğrayın.Tencerenizi ocağa alın ve içerisine kuşbaşı etleri ilave edip, mühürleyin. Üzerine sırası ile yağ ve havuç ekleyin, kavurmaya başlayın.Havuçlar hafif renk değiştirdiğinde içerisine patatesleri ve sarımsakları atın. Karıştırmaya devam edin.Kavurduğunuz malzemelerin üzerine salça ilave edin. Son olarak suyunu, tuz ve baharatlarını ekleyin ve kapağını kapatarak, orta ateşte pişmeye bırakın.Patates, havuç ve etlerinizin pişme durumunu kontrol ederek ocağınızın altını kapatın. Yemeğinizi biraz dinlendirdikten sonra tabaklarına alıp, üzerine yeşil soğan ekleyerek servis edin.Malzemeler    400 gram kuşbaşı dana eti    2 adet orta boy patates    1 adet büyük boy havuç    2 diş sarımsak (arzuya göre)    1 yemek kaşığı biber salçası    2,5 su bardağı su    2,5 yemek kaşığı zeytinyağı    2 çay kaşı…

Akıtma Tarifi

Akıtma Tarifi Nasıl Yapılır?Yumurtayı geniş bir kabın içinde, çırpma teli ile hafifçe karıştırın.Diğer malzemeleri de ilave edin ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpmaya devam edin.Bütün malzemeler karıştıktan sonra 15-20 dakika buzdolabında dinlendirin.Derin olmayan geniş tavayı iyice ısıtın. Bir peçete yardımı ile hafif yağlayın ve bir kepçe hamuru tavayı sallayarak iyice yayın.Üst kısım göz göz olana kadar pişirin. Bir tabak yardımı ile diğer yüzünü çevirin.Her iki yüz de iyice pişince afiyetle yemek üzere sunuma hazırlayın. İşte bu kadar, afiyet olsun!Malzemeler2 adet yumurta1 su bardağı süt2 yemek kaşığı su1 yemek kaşığı zeytinyağı6 yemek kaşığı un1/2 çay kaşığı tuz1 paket kabartma tozu1 çay kaşığı şeker

Kırmızı Kadife Kurabiye Tarifi

Kırmızı Kadife Kurabiye Tarifi Nasıl Yapılır?Kırmızı rengi vermek için öncelikle pancarları rendeleyin. Blendera alın. Üzerine vişneleri ve elma sirkesini ilave edin.Pancar ve vişne pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Karışımın içinde herhangi bir parça kalmadığına emin olun ve bir köşeye alın. Dilerseniz bunun yerine 1 damla kadar gıda boyası ilave edebilirsiniz.Ardından kurabiye hamurunu hazırlamaya başlayın. Soğuk bir halde küp küp parçalara ayırdığınız tereyağını şeker ile birlikte çırpın. Kremamsı bir kıvam aldığında içine yumurtanın sarısını ilave edin ve çırpmaya devam edin.Ardından içine önceden hazırladığınız karışımdan 2 yemek kaşığı ilave edin ve spatula yardımıyla iyice karıştırın.Son olarak içerisine un ve kabartma tozunu ilave ederek kurabiye hamurunu toparlayın.Fırın tepsinizin üzerine pişirme kağıdı serin. Kurabiyelerinize şekil verin ve daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişirin.Kurabiyeleriniz pişerken dolgu malz…